CHILLI IRENEUSZ GLAZA NA WYSTAWIE BIŻUTERII W CHINACH
W Chinach bursztyn cieszy się szczególną popularnością jako kamień przynoszący szczęście. To główny powód, dlaczego został motywem przewodnim wystawy Piękno zatrzymane w czasie, która z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości promowała Polskę w Państwie Środka.
Na otwartej w styczniu wystawie polskiej biżuterii artystycznej oraz fotografii polskich zabytków UNESCO w Guiyang, stolicy chińskiej prowincji Guizhou, zaprezentowano ponad 240 eksponatów autorstwa 51 wybitnych polskich artystów-złotników oraz profesorów i studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Gdańsku oraz Warszawie. Pokazują one ewolucję stylu w biżuterii od lat 80. Ubiegłego wieku do czasów współczesnych – ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności materiałów w połączeniu z bursztynem.
O wyjątkowych walorach tej wystawy może świadczyć fakt, że tuż po otwarciu została ona zakwalifikowana na listę najciekawszych wydarzeń kulturalnych stycznia w Chinach. Jednocześnie jest ona największą dotychczas wystawą polskiej biżuterii w Azji. Jej organizatorami są: Konsulat Generalny RP w Chengdu, Muzeum Narodowe Oddział Prowincji Guizhou, Sebastian Tajl (inicjator i kurator wystawy).
To już kolejny przystanek tej wystawy w Chinach – w czasie swojego chińskiego tournée uświetniła ona otwarcie konsulatu polskiego w Chengdu oraz została pokazana w ramach Polskiego Pawilonu w prowincji Yunan, Dni Polskich w Kunming oraz na Chengdu Creativity & Design Week Industry Expo.