2024-02-14

Nowoczesna biżuteria z bursztynem i moda – idealna para

Nigdy nie sądziłem, że na moje życie projektanta biżuterii aż tak duży wpływ będzie miała moda. I bynajmniej nie chodzi mi tylko i wyłącznie o trendy, które bywają inspiracją przy projektowaniu biżuterii.

Powszechnie wiadomo, że biżuteria jest nieodłącznym elementem mody, zaś moda potrzebuje dopełnienia w postaci biżuterii. Nie da się więc projektować modnej biżuterii, nie uwzględniając aktualnych trendów. A jako że u mnie wszystko musi być „po mojemu”, to filtruję je przez własne poczucie estetyki i współczesne techniki, przekładając je na język biżuterii. Tak właśnie rodzi się mój charakterystyczny „styl CHILLI” 😊

Dla mnie moda to nie tylko obserwacja trendów – to także ich kreowanie. Aktywne, bo wymagające ode mnie udziału w pokazach mody i zmierzenia się tam z wymagającym odbiorcą, który niejedno już widział. Jest nim zarówno projektant mody, w którego oczekiwania i poczucie estetyki muszę utrafić, z drugiej zaś publiczność, która chce być pozytywnie zaskoczona oglądaną biżuterią.

Uwielbiam, kiedy to zaskoczenie maluje się na twarzach miłośników mody zarówno w Polsce, jak i we Włoszech (to – jak na razie – jedyne kraje, w których prezentowałem moją biżuterię). Wtedy wiem, że kolekcja się podobała 😊 Polacy teoretycznie znają bursztyn, ale nowoczesne wzornictwo biżuterii z bursztynem bałtyckim już jakby mniej. Z kolei dla Włochów – mimo długiej i pięknej tradycji szlaku bursztynowego – bursztyn jest tajemnicą. Cudownie intrygującą i podaną w ich ulubionej stylowej oprawie modnych strojów.

CHILLI Jewellery na pokazach mody

Moja przygoda z modą zaczęła się od Gali Mody i Bursztynu AMBER LOOK towarzyszącej Międzynarodowym Targom Bursztynu i Biżuterii AMBERIF w Gdańsku. Miałem zaszczyt trzykrotnie prezentować na tym wybiegu nowoczesną i unikatową biżuterię z bursztynem bałtyckim w duetach ze znanymi nazwiskami ze świata mody: Agnieszką Światły (Constellation w 2018 r.), Pawłem Węgrzynem (Amber & Diamonds 2019) oraz duetem Kovalowe (pokaz mody towarzyszący odbywającym się online targom AMBERIF 2021).

Zachęcony udanymi pokazami i wieloma komplementami pod adresem mojej biżuterii postanowiłem wypłynąć na szersze, już europejskie wody. Na mój pierwszy zagraniczny pokaz w 2021 roku wybrałem jeden z bardziej znanych fashion weeków, a mianowicie Satisfashion Roma. Moja najnowsza kolekcja biżuterii z bursztynem Amber Beauty została zaprezentowana włoskiej i międzynarodowej publiczności w towarzystwie sukien ślubnych i wieczorowych autorstwa utalentowanej projektantki mody Barbary Piekut. Rok później, również w Rzymie i również z Barbarą Piekut moja biżuteria pojawiła się na Fashion Weeku Alta Roma.

Bursztynowa biżuteria na Gali Polskiej Mody

Również trzykrotnie pojawiłem się dotychczas w Poznaniu na Gali Polskiej Mody. W 2021 roku we wspólnym pokazie Nicoty Duo z projektantką mody Sarą Betkier zaprezentowałem kolekcję nowoczesnej biżuterii z bursztynem bałtyckim Amber Beauty. Moje spojrzenie na bursztyn zamknięty w nowoczesnych, unikatowych oprawach wykonanych ze srebra i złota zdobionych diamentami oraz kryształami Swarovskiego na tyle spodobało się Kapitule Polskiej Mody, że przyznała mi za tę kolekcję nie lada wyróżnienie – Złotą Pętelkę.

Rok później na zaproszenie Polskiej Akademii Mody przygotowałem kolekcję biżuterii bursztynowej Passion. Postawiłem w niej przede wszystkim na nowoczesne wzornictwo bazujące na klasycznych kanonach piękna oraz doskonałą jakoś będącą efektem połączenia technologii 3D i pracy ręcznej. Została ona zaprezentowana we wspólnym pokazie Noir z Barbarą Piekut. Pokaz był na tyle doskonały, że Kapituła Polskiej Akademii Mody nagrodziła mnie Statuetką „Top Moda” w uznaniu za dobrą jakość i modne wzornictwo biżuterii.

W 2023 r. specjalnie na Gale Polskiej Mody przygotowałem kolekcję Sparkle, w której postawiłem na formy i barwy bursztynu podkreślające jego naturalne pochodzenie, minimalnie w nie ingerując i stosując minimalistyczne oprawy ze srebra. W szczególności ta kolekcja miała być swoistym pomostem między naturą a współczesnością – emanacją potrzeby współczesnego człowieka bliskiego kontaktu z naturą w połączeniu z filozofią slow life. Współczesną formą amuletu – z bursztynu, w którego moc ochronną wierzono już przed wiekami. Udało się – za tę kolekcję otrzymałem drugą już w mojej karierze Złotą Pętelkę.

KONTAKT

chilli@chillijewellery.com

mobile: +48 507 068 050

mobile: +48 504 220 020

ul. Szafranowa 9
83-010 Straszyn

ZOBACZ MAPE

    Wysyłając zapytanie oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Politykę prywatności

    UNIQUE • INCREDIBLY • PIECE
    INSPIROWANY NATURĄ I PODKREŚLAJĄCYCH JEJ PIĘKNO